Foto: Ivo Novák, František Dušek, Marcel Žák
Setinová rally startovala v pátek odpoledne, ale organizátoři a účastníci MWC 2022 měli napilno už od samého rána. Téměř třetina startovního pole využila dopolední tréninkový kemp, všichni pak ocenili kompaktnost centra soutěže ve Velkých Karlovicích (prezence, ubytování, kemp na jednom místě). Po loňských peripetiích s přejezdem byl start organizován přímo na vsetínském Dolním náměstí, kde ve spolupráci s generálním partnerem Kayaku Safety Systems a.s. probíhal celodenní program Bezpečná jízda s Kayaku. Díky letnímu počasí se náměstí naplnilo diváky, kteří vytvořili fantastickou atmosféru.
Ani letos pořadatele v úvodu neminuly horké chvilky. Křest ohněm proběhl tentokrát na lesním úseku nad Videčskými pasekami, kde bylo nutné organizovat dopravu. Díky ohleduplnosti a toleranci místních obyvatel a farmářů, kteří umožnili průjezd účastníků MWC, nebyl narušen harmonogram a soutěž hladce pokračovala směrem na Kopřivnický polygon. Areál Tatry, kde se odehrával složený test RT2, RT3 a RT4, byl pro posádky bezesporu prubířským kamenem.
I když se posádky se mohly spolehnout na vydaný bezpečnostní manuál a maximální organizační podporu, s nadsázkou se dá říci, že náročný kopřivnický měřený úsek se dal buď milovat, nebo nenávidět. Všem bez rozdílu byl odměnou coffee break v restauraci Tatrovka s možností návštěvy části expozice muzea nákladních automobilů. Jako zasloužený relax fungoval i romantický průjezd podvečerním Štramberkem pod „Trúbou“.
Závěrečný sprint přivedl posádky do cíle na Pustevnách. Dlouhý a svižný přejezd zakončený téměř 10kilometrovým prudkým stoupáním „zadýchal“ nejeden historický stroj bez ohledu na jeho stáří a technický stav. Všichni si mohli oddechnout až u zrenovovaného Libušína, kde vytvořila neplánovanou kulisu partička z Rumunska se vracejících motorkářů sedlající jednostopé stroje značky Jawa a ČZ.
Pořadatelé s obavami sledovali vývoj počasí. Zatímco na západě Čech v noci z pátku na sobotu silně pršelo, Moravu zalilo slunce a chladnější ráno zajistilo bezproblémový start druhé etapy. Posádky čekal na rozehřátí další beskydský vrchol. Strmý výjezd na Kohútku v nadmořské výšce 913 m byl korunován prvním sobotním testem přesnosti. Dolů se sjíždělo na slovenskou stranu do malebného prostředí pod Vršatcem, kde trať lemovaly desítky nadšených diváků. Cestou se startující mohli v klidu kochat jedinečným výhledem na Strážovské a Sulovské vrchy. Za vše hovoří strohý komentář Karla Macha – „Toto jsou výhledy jako z letadla.“
Ještě před obědem se účastníci druhého ročníku MWC vrátili zpět na naše území, kde je čekaly dva testy v Brumově a Valašských Kloboukách. Zatímco první se odehrával v originálních kulisách zázemí týmu Orsák Rallysport, druhý „Klobúcký“ se jel podobně jako loni na náměstí za hojné divácké účasti. Oběd v nedalekém Zámku Wichterle ve Slavičíně poskytl posádkám zasloužený odpočinek v poločase a dodal energii pro nejdelší sekci letošního ročníku – 111 km dlouhý přejezd na Troják.
Sportovní tečkou za vydařenou dvoudenní akcí byl opět průjezd Dřevěným městečkem skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. V cíli před unikátním kostelem byly úspěšné posádky odmávnuty šachovnicovým praporem v rukou statutárního zástupce ředitele Valašského muzea v přírodě pana Ing. Milana Gesierich a odměněny pamětními medailemi.
Velkým společenským posunem MWC bylo prostředí nově zrekonstruované restaurace Spa hotelu Lanterna. Galavečer byl jednou z prvních akci v novotou zářících prostorech restaurace a venkovní terasy. Při vyhlášení výsledků vytvořil neopakovatelnou atmosféru saxofonista Daniel Otisk vystupující pod uměleckým pseudonymem DJ SAX. Vítězná německá dvojice Gerd Lambert – Patrick Weber patřila mezi papírové favority. Přesto jejich náskok v cíli soutěže překvapil nejen soupeře, ale i samotné organizátory. Vysokou sportovní úroveň letošního ročníku dokazovalo i umístění dalších špičkových zahraničních posádek. Rakušan Fritz Jirowsky, který vyhrál úvodní podnik seriálu Spring Classic, se musel spokojit s pátou příčkou. Lonští premianti Adamů dokončili soutěž na druhé příčce. O bronzové medaili rozhodoval rozdíl jediného bodu!
Letošní ročník Moravian Wallachia Classic získal velmi pozitivní hodnocení od posádek, partnerů i spolupracujících obcí a měst. Za úspěchem stojí nejen nasazení organizačního týmu, ale i letošní příznivé počasí, které dokonale „spolupracovalo“. Pořadatelé významně posílili realizační tým a ve spolupráci s ČK Motorsport zvládli soutěž (téměř) na výbornou. Dokázali se poučit z loňských chyb a většinu z nich neopakovat. Nedostatky, bez kterých se žádná větší akce neobejde, jsou katalyzátorem úspěchu a zároveň motivací pro uspořádání třetího ročníku. Ten by se měl za příznivých okolností konat v „tradičním“ termínu 23. a 24. června 2023.
1. G. Lambert – P. Weber / D – Porsche 911 SC Targa / 272 bodů
2. T. Adamů – K. Adamů / CZ – Ford Capri 2600 GT / 344
3. P. Skála – J. Skála / CZ – Porsche 911 E / 390
4. P. Huňáček – V. Cihelková / CZ – Peugeot 205 GTI / 391
5. F. Jirowsky – G. Soukal / A – Alfa Romeo 2000 GTV / 455
1. V. Daniel – R. Polák CZ – Porsche 911 Carrera 4S / 715
J. Niewald – Z. Čížková / CZ – Tatra 87 / 1474
1. G. Lambert – P. Weber / D – Porsche 911 SC Targa / 272
Kompletní výsldky najdete ZDE